בנקים למשכנתאות

איזה בנקים למשכנתאות קיימים היום?

כיום קיימים למעשה 8 בנקים למשכנתאות: בנק טפחות, בנק פועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל דיסקונט, בנק אגוד, בנק הבינלאומי ובנק ירושלים. בנוסף לבנקים אלו ישנם עוד 4 בנקים אשר משווקים משכנתאות באמצעות חברות האם שלהם אך המשכנתא בפועל בבסופו של דבר ניתנת מבנק האם: בנק יהב משווק משכנתאות של בנק טפחות ואילו הבנקים: אוצר החייל, מסד ופאג"י משווקים את המשכנתאות של הבנק הבינלאומי.

בנק יהב משווק משכנתאות בעיקר לעובדי מדינה, בנק אוצר החייל לאנשי צבע, בנק מסד למורים ואילו בנק פאג"י מתמקד במגזר החרדי. למעשה אם פניתם לאחד מארבעת הבנקים האלו, לא תוכלו לפנות גם לבנק האם שלהם טפחות או בינלאומי שכן במערכות הבנק תתועד כבר פניה באמצעות חברות הבנות.

האם יש הבדל בין בנקים למשכנתאות שונים?

התשובה היא כן. עקרונית כל הבנקים כפופים למדיניות בנק ישראל ולכן ההגבלות העיקריות החלות בשוק המשכנתאות קיימות בכל הבנקים. לדוגמא הגבלה על מימון של עד 75% מערך הנכס או הגבלת החזר חודשי עד 40% מהשכר ועוד. יחד עם זאת, מעבר להגבלות של בנק ישראל על הבנקים למשכנתאות, לכל בנק ישנו אגף אשראי הקובע מדיניות משלו ולכן תמיד נראה הבדלים שונים והגבלות שונות מעבר להגבלות בנק ישראל בכל בנק ובנק על פי שיקולי האשראי של אותו בנק, על פי הצרכים שלו וההתמחויות שלו ועל פי הנחיית דירקטוריון הבנק. ההבדלים יכולים להתקיים גם בשיקולי האשראי: איזה אחוז מימון לאשר, איזה החזר חודשי מסך ההכנסה, שיקולים משפטיים שונים ועוד הרבה פרמטרים וכמובן גם בריביות.

אז מי הבנק או הבנקים למשכנתאות הכי טובים?

אין בנק ספציפי. ראשית הדבר משתנה מתקופה לתקופה. השינויים במשק הם רבים ודחופים וכך גם מדיניות הבנקים משתנה מעת לעת, בנק שהיה אטרקטיבי היום יכול להיות פחות אטרקטיבי מחר. בנוסף, ישנם בנקים שונים שמתמחים במגזרים שונים (כמו הבנקים שצוינו לעיל – יהב, מסד, אוצר החייל ופאג"י) וישנם בנקים שמתמחים בסוגי משכנתאות מסוימים, אזורים מסוימים, לקוחות מסוימים וכן הלאה.

אז אם אני רוצה לקחת משכנתא לאיזה בנקים למשכנתאות כדאי לי לפנות?

היום, כמעט כל הבנקים למשכנתאות נוטים לתת עדיפות ללקוחות קיימים, כלומר לקוחות שיש להם חשבון עובר ושב פעיל באותו הבנק או ללקוחות חדשים אשר מעוניינים לקחת משכנתא וגם לפתוח חשבון בנק פעיל באותו הבנק. לכן אם יש לכם חשבון בבנק מסוים או אתם מעוניינים לפתוח חשבון בבנק מסוים, כדאי מאוד לבדוק מה יש לו להציע. אם אתם נמנים על אחת האוכלוסיות שהוזכרה לעיל, כדאי גם לפנות לאותו הבנק שמתמחה בסוג האוכלוסייה שלכם, בנוסף, כדאי לפנות לפחות ל-2 בנקים גדולים נוספים גם אם אין לכם זיקה אליהם (כיום – בנק טפחות, בנק לאומי, בנק פועלים). אם במקרה רכשתם דירה מקבלן יש בנק אשר מלווה את הפרויקט, כדאי לבדוק מה התנאים שמציע הבנק שמלווה את הפרויקט. כמובן שכדאי גם לפנות לחברת ייעוץ משכנתאות גדולה וממוכרת, לחברות משכנתאות גדולות יש את ידע והניסיון לדעת מי הבנקים הרלוונטיים עבורכם שכדאי לפנות אליהם כך שבסבירות גבוהה ביותר יתנו לכם את התנאים הטובים ביותר.

קישורים לאתרי בנקים למשכנתאות:

בנק טפחות

בנק לאומי

בנק הפועלים

בנק דיסקונט

בנק מרכנתיל דיסקונט

בנק אגוד

בנק בינלאומי

בנק ירושלים

בנקים למשכנתאות

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו מענה מהיר ומקצועי