זכאות משכנתא מהמדינה

במטרה לסייע לרווקים וזוגות צעירים (וגם יותר מבוגרים) לרכוש את דירתם, מציעה המדינה באמצעות משרד הבינוי והשיכון זכאות למשכנתא מסובסדת על חלק מהמשכנתא. ליתר דיוק, הסבסוד הוא על ריבית המשכנתא כפי שמציעים הבנקים למשכנתאות, כלומר ריבית מופחתת, אם כי חשוב לציין שלא בכל המקרים באמת מדובר בריבית נמוכה יותר. באתר שלנו תוכלו להיעזר בסימולטור ייעודי שיסייע לכם לבחון זכאות למשכנתא מטעם המדינה.

האם מגיע לך?

כאמור, באתר של מנטה ייעוץ משכנתאות ניתן להיעזר בסימולטור המבוסס על טבלת אקסל לחישוב זכאות משכנתא מהמדינה. הסימולטור הוא לצרכי המחשה בלבד ומתייחס רק לחשוב הניקוד של זוגות, ללא התייחסות למקרים יותר מורכבים של עולים חדשים, נכים ויחידים, וכמו כן אינו לוקח בחשבון תוספות על פי אזורי מגורים ועדיפות לאומית.

כמובן, אחת השאלות המרכזיות היא מהי ריבית המשכנתא שמקבלים בסכום הסיוע מהמדינה. התשובה, נכון להיום, היא שאם אין לכם דירה תוכלו ליהנות מריבית בשיעור של חצי אחוז פחות מריביות הדיור המפורסמות על ידי בנק ישראל, ובכל מקרה לא יותר משלושה אחוזים. את תקופת ההחזר תוכלו לפרוש על פני תקופות משתנות של עשר ועד שלושים שנה בהתאם לצרכיכם ויכולותיכם.

חשוב להדגיש כי בתקופות מסוימות ריביות של משכנתא מטעם המדינה באמת משתלמות יותר ממסלולים שונים שמציעים הבנקים, ובמקרה זה כמובן שמומלץ לבצע את ההליך הבירוקרטי מול משרד הבינוי והשיכון. יחד עם זאת, מאחר שהריביות על המשכנתאות נוטות להשתנות לאורך השנה, לעיתים לא תהיה הריבית של הזכאות יותר משתלמת ואז עדיף כמובן לוותר על ההליך. מעבר לכך, הריביות של זכאות למשכנתא הינן קבועות צמודות למדד בלבד, ומי שרוצה את המשכנתא שלו במסלולים שאינם צמודים למדד יעדיף לוותר על העניין.

זכאות משכנתא מהמדינה

מידע על זכאות משכנתא מהמדינה

למעשה, זכאות משכנתא מיועדת למגוון אוכלוסיות וגם לעולים חדשים או כאלו המתגוררים באזורי עדיפות לאומית ועוד, אשר מעוניינים לקנות דירה או לבנות דירה. מדובר בסכום כספי עד גובה מסוים שאותו מלווה המדינה לצרכי משכנתא, וזאת בהתאם לעמידה בקריטריונים שונים של זכאות המחושבים בנקודות. כל זוג או רווק שצברו יותר מ – 599 נקודות על פי קריטריונים אלו, עשוי להיות זכאי לסכומים מסויימים. יחד עם זאת, חשוב לציין כי הסכום אינו מהווה חלק מההון העצמי של הרוכשים. אם ניקח למשל זוג אשר ההון העצמי שלו מהווה 40% משווי הדירה, ושאר 60% ניתנים על ידי הבנק, הרי שבסיוע המדינה עדיין יישארו היחסים הללו. ההבדל הוא שחלק מ- 60% יינתן כהלוואת משכנתא על ידי המדינה, בעיקרון בתנאים יותר טובים.

עוד יש לציין כי הסיוע יינתן רק לאחר בדיקה של הבטוחות על ידי הבנק, לרבות היכולות של הלווים לעמוד בהחזרי המשכנתא. כמו כן, הסיוע יועבר רק לאחר שעבוד הנכס. במידה ומדובר בבנייה עצמית, הסכומים יועברו בהדרגה במקביל להתקדמות בשלבי הבנייה.

 

למידע נוסף בנושא וקבלת ליווי

הצוות המקצועי שלנו ישמח לתת לכם פרטים נוספים בנושא משכנתא, זכאות וריביות, לספק ליווי בבדיקת הזכאות שלכם והיותה עדיפה ומשתלמת יחסית למסלולים אחרים, וכן בהגשת הבקשה. בכל שאלה והתלבטות פנו אל היועצים של מנטה ייעוץ משכנתאות בטלפון 072-2797979.

 

 

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו מענה מהיר ומקצועי