אישור למשכנתא, איך זה עובד?

ישנם מספר ערוצים בהם ניתן לקבל אישור למשכנתא:

  1. טלפון – לרוב הבנקים היום יש מוקד טלפוני בו ניתן להגיש בקשה עקרונית למשכנתא.
  2. דרך הסניף – הגעה פיסית לסניפים של הבנקים למשכנתאות.
  3. באמצעות חברת ייעוץ משכנתאות – פניה לחברה לייעוץ משכנתאות אשר תגיש את הבקשה בשמכם.

לכל אחת מהשיטות ישנן יתרונות וחסרונות ובמאמר זה נסקור את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהשיטות:

  1. טלפון – היתרונות של שיטה הוא שאין צורך להמציא מסמכים ואישור המשכנתא ניתן במהירות (לעתים באותו היום), החסרונות של שיטה זו הם שלא ניתן לקבל את האישור בכתב, הסמכויות של המוקד הטלפוני הנן מוגבלות ולכן לא כל סוג העסקאות יכולות להיות מאושרות בטלפון וגם סכומי משכנתא גבוהים או מימון חריג לעתים אינם מאושרים באמצעות המוקד. חסרון נוסף הוא שהמוקד מסתמך על הצהרה שלכם בעל פה על פי שיחה מוקלטת, היה ולאחר מכן תציגו בבנק את המסמכים ויתגלו במסמכים נתונים שאינם היו ידועים לבנק במעמד הגשת הבקשה דרך המוקד, הבנק יוכל לחזור בו מהאישור של המשכנתא.
  2. דרך הסניף – היתרונות של הגשת בקשת המשכנתא דרך הסניף היא שהסניף מוסמך לדון בכל סוגי המשכנתאות, פשוטות ומורכבות, לרוב הסניף יבדוק את המסמכים האישיים שלכם (תלושי שכר, דפי בנק) וכך תוכלו להימנע ממצב בו הבנק חוזר בו מהאישור של המשכנתא לאחר בדיקה של המסמכים. החסרונות הם שהאישור דרך הסניף ייקח יותר זמן מאשר דרך המוקד הטלפוני לו יש תעדוף כמסלול "מהיר", לרוב תדרשו להמציא כתנאי לקיום הפגישה וקבלת האישור את כל המסמכים האישיים מראש (תעודת זהות, תלושי שכר, דפי בנק, פירוט הלוואות וכו'), בנוסף, רצוי מאוד לתאם פגישה מסודרת מראש, יתכן ואם תגיעו ללא פגישה, לא יקבלו אתכם שכן לרוב ישנן פגישות חתימה על משכנתא שנקבעות מראש ועורכות הרבה זמן.
  3. באמצעות חברת ייעוץ משכנתאות – היתרונות בהגשת בקשת המשכנתא באמצעות יועץ משכנתאות חיצוני לבנק הינם ראשית כמובן חסכון בזמן וריצות בין הבנקים לתאום פגישות והגעה במהלך שעות העבודה, להסביר בכל בנק מחדש את נתוני העסקה וכו', בנוסף, לחברת ייעוץ משכנתאות טובה יש ידע נרחב ומעמיק איך להגיש את הבקשה בצורה נכונה כדי למקסם את תנאי האישור (ממש כמו שעו"ד מגיש כתב תביעה/הגנה לבית משפט), תוכלו לקבל טיפים רבים ונקודות התייחסות מזווית שונה דברים אותם לא ניתן לקבל בבנק ולא יגידו לכם בבנק (איזה סכום מומלץ לקחת, באיזה החזר חודשי, לכמה שנים, מה המועד הנכון לקחת את המשכנתא וכן הלאה).חשוב להבין כי בכל בנק ניתן להגיש בקשה למשכנתא בסניף אחד בלבד, זאת אומרת שאם פניתם לבנק מסויים באופן עצמאי וקיבלתם תשובה שלילית, אם לאחר מכן תפנו לחברת ייעוץ משכנתאות, יהיה יותר קשה להפוך את התשובה לחיובית מאשר אם הייתם פונים מראש לחברת ייעוץ משכנתאות עם "דף חלק". החסרונות כמובן הינן שזהו שירות שכרוך בתשלום (אם כי ברוב החברות הטובות, תוכלו לחסוך פי כמה וכמה יותר ממה ששילמתם באמצעות בניה נכונה של המשכנתא וניהול מו"מ עם הבנקים על התנאים) וכמובן שצריך למצוא את החברה הנכונה אשר תיתן לכם שירות מקצועי ויעיל, חברה אמינה וכדומה. אם תפעלו על חברה "שרלטנית" גם כנראה שלא תקבלו את המשכנתא שרציתם וגם תצטרכו לנהל חזית מול אותה חברה.

מה המסמכים הבסיסים שצריך להמציא לבנק על מנת לקבל אישור עקרוני למשכנתא?

  • צילום תעודת זהות וספח.
  • 3 תלושי שכר אחרונים.
  • דפי עו"ש 3 חודשים אחרונים מכל חשבונות הבנק.
  • פירוט הלוואות קיימות בחשבונות הבנק.

ישנם מסמכים שונים ונוספים בהתאם לסוג העסקה והנתונים האישיים שלכם.

רוצה לבדוק האם הנך עומד בקריטריונים לקבלת משכנתא במהירות? הכנס לסימולטור אישור משכנתא של מנטה.

אישור למשכנתא

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו מענה מהיר ומקצועי